Hedef Spine

 

Skolyoza Spesifik Egzersiz

Skolyoz teşhisi almış bireylerin proaktif başa çıkma stratejileri geliştirmelerine yardımcı olmak için skolyoz hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu tür bilgiler, <25°Cobb skolyozu olan ergenlik öncesi olan çocuklar için ilerleme riskini doğru bir şekilde değerlendirmenin zor olduğu durumlarda bile ilerleme riskinin bir hesaplamasını içermelidir.

Skolyozun ilerlemesine neden olan kısır döngünün durdurulması için ana terapötik hedef, omurga üzerindeki asimetrik yükleri ve bunların vücut statiği üzerindeki etkilerini ve iskelet olgunluğunun bitiminden önce postüral ve yapısal adaptasyonları azaltmaktır.

Eğitimli ve deneyimli uzmanlar

Fizyoterapistler  ve doktorlar, radyolojik ve klinik değerlendirme, skolyoz patomekanizması, postüral yönlerle ilgili dokümantasyon ve skolyoz yönetimi, spesifik egzersizlerin uygulanması, spesifik mobilizasyonlar ve gerekirse yüksek standart korseler hakkında özel bilgiye sahip olmalıdır. Tedavinin uzun vadeli yönü nedeniyle, terapistler ve skolyoz teşhisi almış bireyler arasında özel bir güven ilişkisi geliştirmelidir.

Fizik muayene, fonksiyonel sınıflandırma, terapistler ve hastalar için dokümantasyon içeren standartlaştırılmış bir öğretim süreci, bireysel bir terapi planına ve ardından açıkça tanımlanmış takip değerlendirmeleri yapabilmelerini sağlamaktadır.

ISST Spesifik Skolyoz Egzersiz

Spesifik skolyoz tedavisi (Asklepios Katharina Schroth), bireysel (sertifikalı Schroth terapistleri tarafından, ayaktan) ve muhtemelen gruplar halinde (Almanya’daki Asklepios kliniğinde, yatılı) yukarıda bahsedilen standartlaştırılmış öğretim ve klinik muhakeme yönetimine dayanmaktadır.

Konservatif skolyoz tedavisi progresyon riskinin düşük olduğu durumlarda korse kullanmaktan kaçınmak ve en önemlisi cerrahiyi önlemek için progresyonun yavaşlamasına veya önlenmesine yöneliktir.

Tedavi ayrıca, bireylerin evde egzersiz programı gerçekleştirmesini sağlamak, teşvik etmek ve günlük yaşam aktivitelerinde duruş değişiklikleri elde etmek için Schroth Duruş Varyasyonları ilkelerini takip eden skolyoz spesifik egzersizleri ve nefes tekniklerini öğretmeyi ve planlamayı içerir. Tedavi programının yoğunluğu, bireylerin egzersiz kapasitesine ve doğal ilerleme riskine göre bireysel olarak uyarlanmaktadır. Yapısal-fonksiyonel sınırlamalar olması durumunda özel pasif-yardımcı ve aktif mobilizasyon teknikleri uygulanabilmektedir.

Bireylerin terapiye motivasyonu, uyumu, bağlılığı ve disiplini, derin bir anlayış ve uzun vadeli postür değişikliklerinin ana odağını oluşturmaktadır.

Terapistler, skolyoz teşhisi almış bireylere bazen aylarca, hatta ömür boyu eşlik edebilmektedir.

ISST Terapi Hedefleri

  • Ameliyattan kaçınma
  • Skolyozun İlerleme hızını yavaşlatma veya daha fazla ilerlemenin önlenmesi
  • Üç boyutlu omurga düzeltmelerinin sabitlenmesi
  • Göğüs kafesi hareketliliğinin ve solunum fonksiyonunun arttırılması
  • Gövde simetrisi – kozmetik iyileştirmeler
  • Postüral farkındalık ve postüral değişikliklerin kontrolü
  • Ev egzersiz programı
  • Hekim tarafından reçete edilen korse tedavisine uyumun arttırılması için çalışmak
  • Bireylerin Kendi kendine yardım edebilmesini sağlamak, kendi kendine yeterlilik, başa çıkma stratejilerinin geliştirilmesi için yardım edebilmek

Randevu Oluştur

Formu eksiksiz doldurarak randevu talebi oluşturabilirsiniz.
Çağrı merkezimiz sizleri arayarak en uygun tarihe randevunuzu oluşturacaktır.

Whatsapp ile İletişi
Whatsapp ile İletişim